Jak dopasować sofę i fotele

Zestawy mebli, wykonanych dokładne tak samo z tych samych materiałów, są znacznie mniej popularne niż kilka lat temu. O ile sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach apartamentów, o tyle w niewielkim mieszkaniu komplet złożony z sofy i foteli może optycznie pomniejszać pomieszczenia, kojarzyć się też będzie niektórym z mieszkaniami w blokach i stylem lat 90-tych. Jeżeli urządzamy pokój, w którym oprócz kanapy i foteli niewiele się zmieści, to zrezygnujmy z kompletu.
W jaki sposób więc dobierać meble, aby do siebie pasowało. Najbardziej oczywistą myślą u każdego prawdopodobnie będzie kolor. Przy czym nie musi być identyczny, ale ważne, aby tonacja, odcień czy poziom intensywności nie gryzły się ze sobą. Zwróćmy uwagę na to, w jak wielu odcieniach występować może choćby beż, czerwień, a nawet biel i czerń wpadające w ciepłe i zimne tony. Dlatego wybierając meble warto prosić o próbki materiałów obić i porównywać je przy różnym oświetleniu w pomieszczeniu, gdzie mają się znaleźć. Można też zagrać we wnętrzu kontrastami, dobierając np. poduszki na sofie i obicie fotela w tym samym kolorze albo jeden mebel do koloru ściany, inny do dominujących dodatków.
Powinniśmy wybierać meble utrzymane w jednym stylu – chyba że mamy dryg do eklektycznego wystroju – a więc albo minimalistyczne albo klasyczne i romantyczne, albo eleganckie. Meble nie od kompletu będą wyglądać na dobrane z premedytacją, gdy połączymy np, proste linie z krzywiznami, Zestawienie tych samych kształtów będzie wyglądać, jakby próbowały nieudolnie komplet udawać.

Dodaj komentarz